Tirsdag den 7 marts 2017 / kl 19 00 / entre 25 kroner
Folkekøkken
TODAY'S MENU: Pasta Bolognose

Buy your ticket here!

WE ARE SELLING THE TICKETS ONLINE INSTEAD OF IN THE BAR. SO YOU CAN ONLY BUY YOUR FOOD TICKET AT THE LINK ABOVE A WEEK IN ADVANCE.

BRING YOUR TICKET OR TELEPHONE WITH THE TICKET ON TO THE BAR ON THE DAY.

IF YOU HAVEN'T GOT A PRINTER OR A SMARTPHONE THEN JUST TELL US YOUR "ORDRENUMMER"

Hver tirsdag arbejder en flok frivillige og hårdt prøvede aktivister på at lave vegansk folkekøkken på 1000Fryd.

Vegansk betyder, at der ikke er brugt animalske ingredienser i madlavningen, hverken kød eller mælkeprodukter. 1000Fryds folkekøkken er vegansk fordi vi ønsker at skabe et alternativ og vise, at man sagtens kan lave lækkert og næringsrigt mad uden flødesovs og hakkebøffer...

Produktionen af animalske produkter er meget bekostelig, energikrævende og langt fra bæredygtigt. Samtidig lever (og dør) dyrene i landbruget under uacceptable vilkår, hvor fødevareindustrien reducerer levende væsener til objekter og fødevarer.

1000Fryds folkekøkken viser, at vegansk mad ikke bare er bæredygtigt og humant, men også lækkert, sundt og fuld af smag!

WWW.VEGAN.ORG

WWW.ANIMA.DK



kalender
28/4David Rovics (USA)
Sigurvin Sigurdsson (lokal)

29/4Darling Don't Dance (KBH)
Roxy Jules (ex-lokal)

30/4Sunday Movie Matinee:
Kung Pow

1/51. MAJ:
Røde Drinks & Sorte Pølser
+ Raggatech Sound

2/5Folkekøkken
2/5Danish Vaishyas:
Alahuta (FR)
Amok m.fl. (Aarhus)

3/5Documentary Evening:
Unrecognised Leaders

4/5Noll IQ (SWE)
DeathTrap (SWE)

5/5kollapse release show
kollapse (lokal)
Heathe (lokal/KBH)
au2pilot (lokal)
John LG. (lokal)

6/5The Cosmic Dead (SCO)
ADAMA (SWE)
Vulcann (lok)

7/5Sunday Movie Matinee:
Roar

9/5Folkekøkken
10/5Documentary Evening:
She's Real (Worse Than Queer)

10/5Documentary Evening:
B-Movie

11/5Sunken (Aarhus)
Broder (Aarhus)
Emesis (lokal)

12/5CLUB: Groovebox 26 w/ Andisan
13/5Maid of Ace (UK)
Rome is Not A Town (SWE)
Barely Adults (lokal)

14/5Sunday Movie Matinee:
Black Cat White Cat

16/5Folkekøkken
17/5Documentary Evening:
Alphabet

19/5Curlee Wurlee (GER/FR)
The Courettes (lokal)

20/5Stig Møller Trio (KBH)
feat.
Stig Møller, Peter Ingemann & Hans Fagt
Urban Folk (lokal)
Tine Vingaard (lokal)

21/5Sunday Movie Matinee:
The Year of the Hare

23/5Folkekøkken
24/5Documentary Evening:
This Is Not a Film

26/5CLUB Rebel Roots
27/5Night Viper (SE)
Demon Head (KBH)
Holy Dragon (lokal)

28/5Sunday Movie Matinee:
A Face in the Crowd

30/5Folkekøkken
31/5Documentary Evening:
B-Movie

31/5Mai Mai Mai (ITA)
GNOD (UK)
2henning (CH)

1/6Peelander Z (JAP)
Out of Bounds (lokal)
Døde kæledyr (lokal)

3/6Las Robertas (CR)
When We Talk (lokal)

6/6Folkekøkken
8/610.000 Russos (PT)
+ support

13/6Folkekøkken
16/6CLUB Rebel Roots
20/6Folkekøkken
29/6***SUMMER SHOW***
Comeback Kid (CA)
Lifesick (DK)
City Keys (SWE/SCO/PL)

12/81000Fryd Folk Festival