caféen

Vores café er som alt andet på 1000FRYD drevet af frivillige aktivister og har åben tirsdag til lørdag. I caféen finder du diverse blade og aviser, gratis bordfodbold, dart, brætspil, bæredygtig Zapatista-kaffe fra Chiapas, Mexico, udvalgt organisk the, økologiske og biodynamiske Antonvand, de gode øl og masser af sprut.

Happy Hour/Raffle time: slå med 5 terninger og øjnene bestemer prisen på en halv fadøl: Hver dag mellem 16.00 - 17.30 og 22.00 - 23.00 (sidste time er aflyst når der er koncerter).

Tirsdag til torsdag er der Thor-øl og Øko-Thy til 16 kr.

Når vi afholder koncerter vil der altid være gratis entré fra kl. 24. Ofte er det før.

Der er gratis indgang for handikapassistenter, hvis assistenten kan fremvise gyldig legimitation.

Klik her for at se billeder fra 1000FRYDs cafe.

Åbningstider
tirsdag - onsdag: 14.00-24.00
torsdag - lørdag: 14.00-02.00

kalender
28/4David Rovics (USA)
Sigurvin Sigurdsson (lokal)

29/4Darling Don't Dance (KBH)
Roxy Jules (ex-lokal)

30/4Sunday Movie Matinee:
Kung Pow

1/51. MAJ:
Røde Drinks & Sorte Pølser
+ Raggatech Sound

2/5Folkekøkken
2/5Danish Vaishyas:
Alahuta (FR)
Amok m.fl. (Aarhus)

3/5Documentary Evening:
Unrecognised Leaders

4/5Noll IQ (SWE)
DeathTrap (SWE)

5/5kollapse release show
kollapse (lokal)
Heathe (lokal/KBH)
au2pilot (lokal)
John LG. (lokal)

6/5The Cosmic Dead (SCO)
ADAMA (SWE)
Vulcann (lok)

7/5Sunday Movie Matinee:
Roar

9/5Folkekøkken
10/5Documentary Evening:
She's Real (Worse Than Queer)

10/5Documentary Evening:
B-Movie

11/5Sunken (Aarhus)
Broder (Aarhus)
Emesis (lokal)

12/5CLUB: Groovebox 26 w/ Andisan
13/5Maid of Ace (UK)
Rome is Not A Town (SWE)
Barely Adults (lokal)

14/5Sunday Movie Matinee:
Black Cat White Cat

16/5Folkekøkken
17/5Documentary Evening:
Alphabet

19/5Curlee Wurlee (GER/FR)
The Courettes (lokal)

20/5Stig Møller Trio (KBH)
feat.
Stig Møller, Peter Ingemann & Hans Fagt
Urban Folk (lokal)
Tine Vingaard (lokal)

21/5Sunday Movie Matinee:
The Year of the Hare

23/5Folkekøkken
24/5Documentary Evening:
This Is Not a Film

26/5CLUB Rebel Roots
27/5Night Viper (SE)
Demon Head (KBH)
Holy Dragon (lokal)

28/5Sunday Movie Matinee:
A Face in the Crowd

30/5Folkekøkken
31/5Documentary Evening:
B-Movie

31/5Mai Mai Mai (ITA)
GNOD (UK)
2henning (CH)

1/6Peelander Z (JAP)
Out of Bounds (lokal)
Døde kæledyr (lokal)

3/6Las Robertas (CR)
When We Talk (lokal)

6/6Folkekøkken
8/610.000 Russos (PT)
+ support

13/6Folkekøkken
16/6CLUB Rebel Roots
20/6Folkekøkken
29/6***SUMMER SHOW***
Comeback Kid (CA)
Lifesick (DK)
City Keys (SWE/SCO/PL)

12/81000Fryd Folk Festival